کسب درآمد و فروشگاه اینترنتی روش هاي تکثير درخت هلو
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
درآمد عالی با فروش فایل
ایجاد اپلیکیشن اندروید
تبلیغات بنری و متنی
loading...
YourAds Here YourAds Here

در مسیرِ عاشقی

بازدید : 5
جمعه 27 آبان 1401 زمان : 9:30

روش هاي تکثير درخت هلو :

يکي از مهم ترين روش ها براي تکثير هلواستفاده از پيوند زدن مي باشد. پيوندک بايد از درخت هلويي گرفته شود که خصوصيات کيفي و کمي بالايي داشته باشد. اين پيوندک ها روي پايه هاي هلو، بادام (براي زمين هاي سنگلاخي و آهکي) و شليل (زمين هايي که نماتد سابقا در آن ها فعاليت مي کرده) پيوند مي خورند. در بعضي از خاک هاي سنگين يا خاک هايي که زهکشي مناسبي ندارند از پايه هاي گوجه و آلو استفاده مي شود.

https://www.pinterest.com/pin/1020839440510360857

کاشت بذر نيز يکي ديگر از راه هاي تکثير هلو است. براي آماده کردن بذر، بايد تمام گوشت آن از هسته جدا شود، هرچه هسته تميز تر باشد براي رشد آن بهتر است. در مناطقي که زمستان ملايم و مرطوب باشد بهترين زمان کاشت نهال هلو و شليل اواخر پاييز است و در مناطقي که زمستان سرد و خيلي خشک باشد عمليات کاشت نهال بايد در اواخر زمستان يا اوايل فروردين قبل از باز شدن جوانه صورت گيرد زيرا در چنين روزها، هواي سرد مانع رشد قسمت هاي رويشي نهال مي شود. اما ريشه ها در داخل خاک با درجه حرارت ثابت زمين رشد و فعاليت ريشه ها آغاز خواهد شد که در استقرار و ماندگاري نهال تاثير دارد.عمق کاشت هسته براي کاشت در فضاي باز بايد حدودا 10 سانتي متر باشد.

براي کاشت هسته هلو در گلدان يا باغچه خود بايد هسته را داخل پلاستيک قرار داده و در يخچال قرار دهيد علت اين کار بخاطر اين است که مواد بازدارنده در هسته هلو که مانع جوانه زدن مي شود غير فعال شود سعي کنيد هسته را به دور از ميوه هاي ديگر در يخچال بگذاريد.

سپس در مرحله ديگر بايد هسته ها به مدت ?? ساعت در آب بخيسانيد و بعد از آن آماده براي کاشت در گلدان هستند.

براي کاشت ان در گلدان بايد ان را در گلداني مناسب بکاريد و از خاکي مناسب و مخلوط خاک برگ و شن استفاده کنيد و سپس هسته را در عمقي مناسب يعني دوبرابر طول هسته بکاريد

سپس گلدان را در دمايي مناسب قرار دهيد .معمولا جواني زني هسته ها تا يک ماه طول مي کشد پس بايد مقداري صبوري کنيد.

آن نهالي که از کاشت هسته هلو به وجود آمده معمولا چند سال طول مي کشد تا به مرحله ميوه دهي برسد. با بزرگ تر شدن نهال سعي کنيد ان را به گلدان بزرگتر منتقل کنيد.

روش‌هاي مختلف کاشت هسته هلو:

اولين قدم به هنگام کاشت هلو در گلدان، يا باغچه، اين است که کاري کنيم تا هسته، جوانه بزند. براي اينکه هسته، جوانه بزند، دو راه داريم:

هسته را به صورت معمولي و بدون هيچ کار اضافه‌اي، در پاييز، در خاک بکاريم و صبر کنيم که به هنگام بهار، به خودي خود جوانه بزند.

هسته هلو را در جايي نگهداري کنيم و در اوايل زمستان، با استفاده از روش‌هاي مختلف (مثل چينه‌بندي يا تيمار سرمايي) آن را مجبور به جوانه زدن کنيم.

https://social.msdn.microsoft.com/Profile/Alphanahal

کاشت هسته هلو در گلدان:

براي کاشت هسته در گلدان ابتدا آن را درون پلاستيک گذاشته و در يخچال قرار دهيد تا منجر به غير فعال شدن عوامل بازدارنده رشد و جوانه زني شويد؛ سعي کنيد هسته هلو را به دور از ميوه هاي ديگر در يخچال قرار دهيد؛ در مرحله بعد بايستي هسته به مدت ?? ساعت درون آب خيسانده شود تا براي کاشت درون گلدان آماده گردد.

جهت کاشت درون گلدان خاک گلدان را آماده کرده و سعي کنيد هسته را درون خاک با مخلوط برگ و شن در عمق حداقل دو برابر طول هسته قرار دهيد و گلدان را در معرض دماي مناسب جهت جوانه زني قرار دهيد. بايد در اين امر صبوري به خرج دهيد زيرا هسته پس از تقريبا يک ماه جوانه خواهد زد. نهال حاصل از کاشت هسته چند سال زمان ميبرد تا شروع به ميوه دهي کند و اين نکته را در نظر داشته باشيد که پس از بزرگ شدن نهال، آن را به يک گلدان بزرگتر انتقال دهيد.

کاشت هلو در گلدان با روش تيمار سرمايي:

روش کاشت هسته هلو؛ بسيار آسان است و هيچ نوع دردسر خاصي به همراه ندارد؛ فقط بايد اندکي صبور باشيد، چون ممکن است که اين کار، کمي به طول بينجامد.

براي کاشت هسته هلو در گلدان، يا باغچه، بايد مراحل زير را دنبال کنيد:

ابتدا بايد تمامي گوشت ميوه هلو را بايد از خود هسته، جدا کنيد. اگر بگذاريد هسته چند روزي بماند و خشک شود، اين کار راحت تر خواهد شد. سپس پوسته رويي و چوبي هسته را بشکنيد و هسته اصلي را از داخل آن بيرون بياوريد. توجه کنيد که هسته داخلي، به هيچ عنوان نبايد آسيب ببيند و ترک بردارد.

هسته هلو را دو سه ساعت داخل آب گذاشته و بخيسانيد. سپس آن را در يک کيسه پلاستيکي (مانند زيب کيپ) قرار داده، مقداري خاک نيز به ان اضافه کنيد و سپس آن را داخل يخچال بگذاريد. دماي يخچال بايد حداقل 1 درجه و حداکثر 6 درجه سانتي‌گراد باشد. اکنون بايد منتظر بمانيد تا هسته، جوانه بزند. اين مدت زمان ممکن است متغير باشد؛ از چند روز، تا چند هفته و حتي تا چند ماه.

روش جايگزين براي کاشت هسته هلو:

هرچند که از نظر متخصصان، بهترين روش کاشت هلو در گلدان، استفاده از روش تيمار سرمايي است؛ اما برخي اعتقاد دارند که روش ذکر شده در بالا را مي‌توان به اين شيوه نيز به انجام رساند:

بعد از اينکه هسته را از پوشش چوبي آن جدا کرديد، آن را در داخل کيسه‌اي قرار داده و چند روز هسته را داخل يخچال قرار دهيد.

سعي کنيد هسته از هر ميوه‌اي و به خصوص موز، به دور باشد؛ زيرا اتيلن موجود در ميوه‌ها، قواي جوانه‌زني هسته را از بين مي‌برد.

بعد از چند روز، هسته را از يخچال درآورده و حدود يک شب، در آب بخيسانيد.

در اين روش کاشت هسته هلو، هسته جوانه نمي‌زند و تنها کاشت آن در خاک، کافي است.

تکثير نهال هلو از طريق بذر:

به منظور تکثير هلو از طريق کاشت بذر، بايستي گوشت از هسته کاملا جدا شده و هسته تميز براي کاشت آماده گردد زيرا هسته تميزتر منجر به رشد بهتر نهال مي گردد؛ در محل هاي داراي زمستان هاي ملايم و مرطوب، کاشت بذر در اواخر پاييز و در مناطق داراي زمستان هاي سرد و خشک در اواخر زمستان يا اوايل فروردين پيش از باز شدن جوانه ها بهترين زمان براي اين کار است.

دليل کاشت بذر در اواخر زمستان اين است که سرما از رشد بخش هاي رويشي جلوگيري کرده اما ريشه ها درون خاک به گسترش و رشد مي پردازند و به يک ريشه و تکيه گاه محکمي براي نهال در آينده تبديل خواهد شد که مواد مغذي و آب را به خوبي در اختيار گياه قرار داده و در برابر عوامل محيطي از گياه محافظ نمايد. جهت کاشت هسته در فضاي باز، عمق کاشت بايستي ?? سانتي متر باشد.

قلمه زدن درخت هلو چگونه صورت ميپذيرد:

قلمهزدن، روشي موفق براي کاشتن درخت هلو، است. شما ميتوانيد اين روش را در انتهاي زمستان با استفاده از ساقههاي خشک درخت انجام دهيد. براي کاشت هلو، به اين روش، به درخت هلو نيازمند هستيد. در ابتدا، ساقه مدنظرتان را براي قلمه زدن انتخاب کنيد. سپس، ساقه ها را به هورمون رشد آغشته کرده و آن‌ها را درون خاکي که از قبل آماده کردهايد، قرار دهيد. پس از آبياري مناسب و کوددهي مورد نياز گياه، ساقه شما ريشهدار شده و به ثمردهي ميرسد.

کاشت نهال هلو چگونه است:

شما بايد براي کاشت درخت هلو؛ به مواردي که در پاراگراف فوق به آن‌ها اشاره شد، توجه کنيد. به عنوان مثال، به نوع خاک توجه کنيد و در صورت که خاک زهکشي نشده است، حتما آن را زهکشي کنيد. در ابتدا، ميوه هسته را از داخل ميوه خارج کنيد. پس از آن هسته بيروني را شکسته و هسته داخلي را به مدت ?? تا ?? ساعت درون يخچال نگهداري نماييد.

پس از گذشت اين مدت، هسته را از يخچال خارج کرده و براي يک روز آن را داخل يک ليوان آب نگهداري کنيد. حالا زمان کاشت هسته هلو، فرا رسيده است. خاک مناسب گلدان يا باغچه خود را براي کاشت نهال هلو، آماده کنيد و سپس هسته را داخل خاک بکاريد. معمولا پس از يک ماه، هسته هلو جوانه مي‌زند.

نحوه کاشت هلو

هلو و شليل با نياز سرمايي حدود ????-??? ساعت در مناطق با آب و هواي تابستانهاي گرم و خشک و فاقد سرماي ديررس بهاره به خوبي پرورش مي يابند. هلو نسبتا زود و قبل از سيب، گلابي و گيلاس گل مي­دهد و در مقايسه با بسياري از گونه­هاي درختان ميوه نسبت به سرما مقاومت کمتري دارد. تقريبا در تمام مناطق کشت هلو سرما يک مسئله مي­باشد. از اينرو آنها به عنوان سازگار با گرما در نظر گرفته

مي شوند و به مقدار زياد در شرايط آب و هوايي مديترانه­اي کشت شده­اند.

هلو وشليل در محدوده عرض جغرافيايي ?? تا ?? درجه شمالي و جنوبي کشت مي شود. اين محدوده ممکن است در بعضي از مناطق به دليل وجود اقيانوس،درياچه هاي عميق و يا ارتفاع گسترش يابد.

جوانه هاي گل هلو در زمان خواب تا دماي ??- درجه سانتي­گراد را تحمل مي­کنند و جوانه­هاي چوب در دماي کمتر از ??- درجه از بين ميروند. گلهاي باز شده هلو و ميوه هاي ريز در صورتي که در زمان محدودي در دماي ?/?- و يا کمتر قرار گيرند از بين مي­روند. هلو داراي دامنه وسيع نياز سرمايي است ولي بطور متوسط بيشتر ارقام نياز سرمايي حدود ??? تا ??? ساعت دارند.

شرايط اقليمي درخت هلو:

هر نهالي براي اينکه عملکرد موثري در رشد و سپس توليد ميوه از خود نشان دهد، بايستي در شرايط اقليمي خاص خود کاشته شود تا از آسيب ديدن و ابتلا به بيماري و خطر آفات مصون بماند؛ سرما نياز اصلي درخت هلو براي کاشت نهال به حساب مي آيد پس در فصل زمستان يا پاييز نهال خريداري شده را بکاريد.

حتي مي توانيد نهال را در يک گلدان مناسب نگهداري کرده و سپس به خاک باغچه تان انتقال دهيد و سپس با در نظر گرفتن نکات کاشت، آن را بکاريد؛ به طور مثال در خاک با ذهکشي خوب و داراي مواد مغذي اقدام به کاشت کنيد.

مشخصات نهال سالم و استاندارد هلو :

تنه نهال هلو و شليل بايد صاف، سالم و بدون هر گونه شکاف و يا آثار صمغ بوده و ارتفاع آن حد اقل 100 سانتي متر و قطر نهال 1 تا 2 سانتي متر و سن نهال 1 و 2 سال باشد.

نهال هلو و شليل پيوندي بايد تک تنه، شاداب، سالم، داراي ريشه اصلي بطول 35-20 سانتيمتر و داراي 6-5 ريشه فرعي بطول حداقل 5 سانتيمتر و عاري از هر گونه آفت و بيماري باشد.

جهت تامين نهال بايد از نهالستان هاي مطمئن و معتبر که داراي مجوز توليد نهال از موسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال مي باشند اقدام گردد و در هنگام تحويل نهال از مسئول نهالستان براي شناسايي نوع رقم و اصالت نژاد و بهداشت نباتي تاييديه لازم اخذ شود.

نياز سرمايي:

اکثر ارقام هلو به ???-??? ساعت نياز سرمايي در دماي منفي ? درجه سانتي گراد نياز دارند؛ لازم به ذکر است شکوفه هاي هلو تقريبا ? الي ? هفته زودتر از گل هاي سيب باز شده بنابراين در مناطقي که سرماي بهاره امکان آسيب رساندن به نهال را دارد، از کاشت هلو اجتناب نماييد‌.

خاک مناسب براي کاشت:

همانطور که در قسمت بالا عرض شد، خاک با ذهکشي خوب براي کاشت و توليد ميوه درخت هلو مفيد مي باشد؛ در اين بين خاک شني تا لومي متوسط بهترين گزينه است نهال هلو بايستي در خاک عميق و با ذهکشي خوب و بدون غرقاب شدن کاشته و نگهداري شود تا آسيبي به ريشه وارد نگردد زيرا رطوبت بالا سبب پوسيدگي ريشه و بيماري هاي مربوط به آن مي گردد.

خاک هاي سنگين با حفظ آب درون خود و قابليت کم ذهکشي، جهت کاشت نهال هلو انتخاب مناسبي نيستند. مانند خاک رسي

چگونه به باغباني و مراقبت از آفات و بيماري هاي درخت هلو نياز داريد؟

متأسفانه درختان هلو مستعد ابتلا به آفات و بيماري هاي بسياري هستند. از جمله بيماري ها و آفات اين درختان مي توان به آفات شته ها، شته ها، نماتدها، قارچ هاي زميني، حشرات بيد زرد، بيماري هاي قارچي و … اشاره کرد. با بررسي دقيق خاکي که در آن هلو مي رويد. مي توانيد از بيماري ها و آفات درختان يا نهال ها جلوگيري کنيد.

علاوه بر اين، در صورت مشاهده آفت بر روي درخت، مي توانيد آفت يا حشره را شناسايي کنيد، از حشره کش يا آفت کش استفاده کنيد و درختان هلو خود را از خطر مرگ نجات دهيد. در صورت لزوم حتما به دنبال کمک حرفه اي باشيد.

نحوه ي آبياري نهال و درخت بالغ هلو چگونه است:

درخت هلو به آبياري زيادي نيازمند است. شما باتوجه به فصل و منطق هاي که در آن زندگي ميکنيد، ميتوانيد ميزان آبياري را افزايش يا کاهش دهيد. به عنوان مثال، اگر در محيطي زندگي ميکنيد که فضايي مرطوب دارد و دائما باران در آن باريده ميشود، نيازي به آبياري زياد وجود ندارد. حتما در زمان ميوهدهي درخت را دائما آبياري کنيد اما اين آبياري به گونهاي نباشد که ريشههاي درخت بيش از حد خيس شده و پوسيده شود.

چند نوع هرس داريم و هرس درخت هلو چگونه انجام ميشود:

هرس کردن درختاني همچون درخت هلو باعث افزايش رشد درخت و ميوه‏هاي خوشمزه و آبدارش مي‏شود. به همين خاطر، شما بايد سالي يک بار درختان هلو خود را هرس کنيد تا آن‌ها بتوانند سال بعد، باردهي بهتري داشته باشند.

پيشنهاد مي‏شود درختان هلو را در ماه‌هاي آخر پاييز و يا ماه ابتدايي زمستان هرس کنيد تا در بهار و تابستان با شکوفه‏ها و ميوه‌هاي خوشمزه بيشتري مواجه شويد. البته اين درخت، هرس بهاره هم دارد که اين هرس قبل از ظاهر شدن برگ‏‏هاي بهاره بايد انجام شود. درخت هلو، را مي‏توان به چهار روش مختلف هرس کرد، از جمله اين روش‏ها مي‌توان به روش‏هاي زير اشاره نمود:

هرس باردهي، اين هرس باعث افزايش ميزان ميوه ‏هاي درخت در دوران جواني مي‏شود.

جوانسازي، اين هرس به کاهش آفات و حشرات کمک مي‏کند و در نهايت عمر درخت هلو، را افزايش مي‏دهد.

تنک کردن، در اين نوع هرس قسمتي از درخت حذف شده تا بقيه قسمت‏هاي درخت بتوانند در شرايط بهتري به زندگي ادامه دهند.

فرم‏دهي، اين نوع هرس به درختان هلو فرم زيبايي مي‏دهد.

https://sites.google.com/view/brandmann9/home

https://onlineproofing.home.blog/2022/08/29/alphanahal/

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 3

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • نرم افزار سي آر ام - CRM
 • موسسه مهاجرتی
 • چيتا وي پي ان
 • چيتا وي پي ان
 • تعمير يخچال فريزر ال جي در اصفهان
 • آموزش رايگان سئو سايت
 • موسسه حقوقی
 • حفاظ پنجره
 • سايت آشپزي
 • ايفون اقساط
 • خواص گلاب برای واژن
 • امکانات سامانه پیامک
 • امکانات سامانه پیامک
 • دانلود فيلم 2021
 • کاوه خبر
 • @smin_slehi
 • سایبان کولر
 • آموزش برنامه نويسي اندرويد
 • سایبان برقی منصف
 • Chocolate Milkshake
 • مزيت تعمير پرينتر در محل
 • سئو کار حرفه اي
 • کوچک کردن معده
 • آموزش برنامه نويسي آنلاين
 • دانلود کتاب Top Notch
 • جي پي اس ماشين
 • خرید سی پی کالاف دیوتی موبایل
 • تيتانيوم دي اکسيد
 • تيتانيوم دي اکسيد
 • بيوگرافي صمد وليزاده
 • طراحي ويلا
 • خبرگذاري آراد
 • شرکت اتيه انرژي تلاش
 • بام ساز مجري سقف شيرواني
 • فروشگاه اينترنتي بانيليون
 • گات ترکي
 • باغ ايراني
 • تهران گاردن
 • https://www.weandroid.ir/
 • صنعت گستر سامان
 • لنت لاين
 • فروشگاه اينترنتي شهر تلويزيون
 • سيلک فکتوري
 • بيسکوتي کيک
 • فروشگاه اينترنتي خانم گل
 • سئو سایت اصفهان
 • خرید زمین در سهیلیه کرج
 • فروشگاه اينترنتي تاپ فروش
 • فیلم خارجی 2022
 • دوربین مدار بسته
 • لیست قیمت دوربین تیاندی
 • لیست قیمت دوربین تیاندی
 • موبو ارز
 • طراحي وب سايت
 • خودروبر امید
 • باغ استور
 • خرید رپورتاژ دانشگاهی
 • محصولات نانوسان
 • انگلیسی کودکان
 • انگلیسی کودکان
 • انگلیسی کودکان
 • ایمن پیشتاز
 • stories for kids free
 • Moonzia
 • آموزش نقاشی کودکانه زیبا
 • تحصیل در قبرس شمالی
 • دانلود بازی برای کامپیوتر
 • زندگی در قبرس
 • بارداری
 • زندگی در قبرس
 • تبلیغات پاپ آپ
 • آیین نامه راهنمایی و رانندگی
 • 4راه تبلیغات
 • سایت رایگان
 • نمونه سوالات آیین نامه
 • ایران سی ان
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 140
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 56
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 1
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 69
 • بازدید ماه : 102
 • بازدید سال : 480
 • بازدید کلی : 2558
 • کدهای اختصاصی